2017-18 USA South Women's Tennis

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 8 Covenant # 9 Montreat College 0 Final
Sat. 9 Emory-Oxford 9 LaGrange 0 Final
Fri. 15 Methodist Tournament   Pfeiffer   TBA
  @ Fayetteville, NC
  TBA   LaGrange   TBA
  @ Montgomery, AL
  MU Invitational   Methodist   TBA
  Meredith   Methodist   3:00 PM
Sat. 16 MU Invitational   Methodist   TBA
  Meredith   Methodist   9:00 AM
  TBA   LaGrange   10:00 AM
  @ Montgomery, AL
Sun. 17 TBA   LaGrange   TBA
  @ Montgomery, AL
  MU Invitational   Methodist   TBA
  Meredith   Methodist   9:00 AM
  Maryville (Tenn.) 0 Virginia-Wise 9 Final
Fri. 22 Piedmont   ITA South Regional Championships   TBA
  @ Sewanee, TN
  Agnes Scott   TBD   8:00 AM
  @ Sewanee, Tenn.
  N.C. Wesleyan   ITA Fall Regionals   9:00 AM
  @ Sewanee, Tenn.
Sat. 23 Piedmont   ITA South Regional Championships   TBA
  @ Sewanee, TN
  Agnes Scott   TBD   8:00 AM
  @ Sewanee, Tenn.
  Snead State 2 Covenant 7 Final
  LaGrange 8 Albany St. (GA) 1 Final
  Columbia (SC) 8 Wesleyan (Ga.) 1 Final
  LaGrange 0 Ga. Southwestern 9 Final
  @ Albany State
Sun. 24 Milligan 9 Maryville (Tenn.) 0 Final
Tue. 26 Catawba 9 Pfeiffer 0 Final
Sat. 30 Pfeiffer 1 Converse 8 Final
  @ Johnson C. Smith University
  Pfeiffer 3 Johnson C. Smith 6 Final
 
October
Sun. 1 Montreat College 2 Maryville (Tenn.) 7 Final
Wed. 4 Montreat College 4 Brevard 5 Final
Wed. 11 Chowan   Averett   Postponed
Sat. 14 Averett 3 Emory & Henry 6 Final
Sun. 29 Columbia (SC) 9 Salem 0 Final
 
January
Sat. 13 N.C. Wesleyan 0 Elon 9 Final
Wed. 24 Meredith 0 Elon 7 Final
  @ Durham, N.C. (Duke's Sheffield Indoor Center)
 
February
Sat. 3 Southern Wesleyan 7 Brevard 2 Final
Fri. 9 Birmingham Southern 8 Covenant 1 Final
Sat. 10 Lynchburg 1 Methodist 8 Final
Sun. 11 Mary Baldwin 0 Bridgewater (Va.) 9 Final
Wed. 14 Belmont Abbey 9 Brevard 0 Final
Thu. 15 Barton 9 Meredith 0 Final
Fri. 16 Huntingdon # 2 Georgia Southwestern State University 7 Final
  @ Albany, Ga.
  Pfeiffer 6 Brevard 3 Final
  Huntingdon 9 Albany St. (GA) 0 Final
  Belhaven 2 Covenant 7 Final
Sat. 17 N.C. Wesleyan 0 Sewanee 5 Final
  Ferrum   Randolph   Postponed
  Pfeiffer   Mars Hill   Cancelled
  Methodist 8 Franklin & Marshall 1 Final
  @ Fredericksburg, Va.
  LaGrange * 9 Wesleyan (Ga.) 0 Final
  N.C. Wesleyan 6 Piedmont 3 Final
  @ Sewanee, Tenn.
  Huntingdon # 4 Meridian Community College 5 Final
  @ Alexander City, Ala.
  Hanover 5 Covenant 4 Final
  Methodist 2 Mary Washington 7 Final
  Eagle Indoor Invitational
  Huntingdon # 1 Central Alabama Community College 8 Final
Sun. 18 Salisbury 3 Methodist 6 Final
  @ Fredericksburg, Va.
  Piedmont 0 Sewanee 9 Final
  Guilford 0 Salem 9 Final
  Mary Baldwin 0 Va. Wesleyan 9 Final
  @ at Lexington, Va.
  Ferrum 1 Lynchburg 8 Final
  at Crosswhite Athletic Club
Tue. 20 Meredith   Shaw   3:00 PM
  Berry College   Piedmont   3:00 PM
Wed. 21 Pfeiffer   Belmont Abbey   2:00 PM
Thu. 22 Agnes Scott   Point U.   3:00 PM
Fri. 23 Va. Wesleyan   Meredith   2:30 PM
  Salem   Winston-Salem   3:30 PM
  Sweet Briar   Ferrum   4:00 PM
  Belhaven   Huntingdon   4:00 PM
Sat. 24 Methodist   Barton   10:00 AM
  Randolph-Macon   Meredith   1:00 PM
  Averett   Randolph   1:00 PM
  Elizabeth City St.   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  Transylvania   LaGrange   3:00 PM
  @ Sewanee, Tenn.
  Fayetteville St.   Methodist   4:00 PM
  Rhodes   Huntingdon   4:00 PM
Sun. 25 LaGrange   Sewanee   10:00 AM
  Emory & Henry   Ferrum   12:00 PM
  Pfeiffer   Randolph   1:00 PM
  Agnes Scott   Berry College   1:00 PM
  Averett   Guilford   1:00 PM
  William Peace   Johnson C. Smith   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Mount Olive   4:00 PM
Tue. 27 Agnes Scott   Piedmont   3:30 PM
Wed. 28 Piedmont   Brevard   2:00 PM
  Meredith   Chowan   3:00 PM
 
March
Thu. 1 Virginia Union   William Peace   2:00 PM
  Covenant   Oglethorpe   3:30 PM
  Agnes Scott *   Huntingdon   4:30 PM
Fri. 2 Maryville (Tenn.) *   Piedmont   3:00 PM
Sat. 3 Berea   Covenant   TBA
  Piedmont   LaGrange   TBA
  Huntingdon #   Hinds Community College   11:00 AM
  @ Jackson, Miss.
  Winston-Salem *   Averett   1:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Salem   1:00 PM
  Huntingdon   Tougaloo   4:00 PM
  @ Jackson, Miss.
Sun. 4 Wesleyan (Ga.)   Salem   10:00 AM
  Huntingdon   Millsaps   12:30 PM
  Huntingdon   Louisiana Col.   5:00 PM
  @ Jackson, Miss.
Mon. 5 Covenant   Otterbein   4:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Tue. 6 Covenant   Emerson   11:30 AM
  @ Orlando, Fla.
  Pfeiffer   Randolph-Macon   2:00 PM
  Covenant   Muhlenberg   5:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Wed. 7 Maryville (Tenn.)   Berea   2:00 PM
Thu. 8 Ferrum   Southern Virginia   4:00 PM
Sat. 10 LaGrange   Berea   TBA
  Ferrum *   William Peace   12:00 PM
  Snead State #   Huntingdon   12:00 PM
  Johnson C. Smith   Brevard   1:00 PM
  Salem *   Mary Baldwin   2:00 PM
  Ohio Christian   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
Sun. 11 LaGrange   Maryville (Tenn.)   11:00 AM
  Pfeiffer   Salem   12:00 PM
  William Peace   Emory & Henry   1:00 PM
  Roger Williams   Agnes Scott   6:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Mon. 12 Agnes Scott   St. Norbert   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Rensselaer   Agnes Scott   8:00 AM
  @ Orlando, Fla.
Tue. 13 Agnes Scott   Geneseo   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Maryville (Tenn.)   Brevard   2:30 PM
  Ferrum   Hollins   4:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   LaGrange   4:00 PM
Wed. 14 LaGrange *   Piedmont   TBA
  Ferrum *   Greensboro   1:00 PM
  William Peace *   Averett   1:30 PM
  Methodist   Pfeiffer   2:00 PM
  Southern Virginia   Salem   2:00 PM
  Meredith *   N.C. Wesleyan   3:30 PM
Thu. 15 Montreat College   Wesleyan (Ga.)   2:30 PM
  Sweet Briar   Mary Baldwin   4:00 PM
  Huntingdon   Point U.   4:00 PM
Fri. 16 Piedmont *   Berea   TBA
  Johnson University Tennessee   Greensboro   11:00 AM
  Salem   Bluefield Col.   2:00 PM
  Southern Virginia   Meredith   2:00 PM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   2:30 PM
  Oglethorpe   Agnes Scott   3:30 PM
Sat. 17 Covenant *   Berea   TBA
  Pfeiffer   Shaw   9:30 AM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   11:00 AM
  Wesleyan (Ga.) *   Huntingdon   12:00 PM
  Mary Baldwin *   Meredith   1:00 PM
  Brevard   Agnes Scott   1:00 PM
  Ferrum *   Salem   1:00 PM
  Averett *   Methodist   1:00 PM
  Pfeiffer   William Peace   2:00 PM
  Tuskegee #   Huntingdon   4:00 PM
Sun. 18 Mary Baldwin *   Methodist   11:00 AM
  Pfeiffer   Meredith   11:00 AM
  Salem *   William Peace   11:00 AM
  Averett *   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  Guilford   Ferrum   2:00 PM
Mon. 19 Virginia Union   Greensboro   11:00 AM
  Oglethorpe   Piedmont   3:30 PM
Tue. 20 Agnes Scott   Brevard   2:30 PM
  Southern Virginia   Averett   2:30 PM
  Piedmont *   Covenant   3:30 PM
Wed. 21 Averett *   Greensboro   12:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   2:00 PM
  Ferrum   Pfeiffer   2:00 PM
  Converse   Brevard   2:00 PM
  Huntingdon *   LaGrange   3:00 PM
Thu. 22 Piedmont *   Wesleyan (Ga.)   3:00 PM
  Covenant *   Agnes Scott   3:30 PM
Sat. 24 N.C. Wesleyan *   Ferrum   10:00 AM
  Brevard   Covenant   11:00 AM
  Meredith *   Methodist   11:00 AM
  Averett *   Salem   12:00 PM
  Greensboro ^   William Peace   12:00 PM
  Berea *   Huntingdon   1:00 PM
  Mary Baldwin   Pfeiffer   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM
  Albany St. (GA)   Huntingdon   5:00 PM
Sun. 25 Berea *   LaGrange   TBA
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   10:00 AM
  N.C. Wesleyan *   Salem   11:00 AM
  Brevard   Wesleyan (Ga.)   12:00 PM
  Methodist   Chowan   1:00 PM
  Greensboro   Pfeiffer   2:00 PM
Mon. 26 Southern Virginia   Mary Baldwin   4:00 PM
Tue. 27 Salem   Pfeiffer   2:00 PM
  Meredith *   Ferrum   2:30 PM
  Methodist *   William Peace   3:00 PM
  Piedmont *   Agnes Scott   3:30 PM
  Mary Baldwin *   Averett   4:30 PM
Wed. 28 Brevard   Maryville (Tenn.)   2:30 PM
Fri. 30 Huntingdon *   Covenant   11:00 AM
  LaGrange   Brevard   1:00 PM
  Methodist *   Greensboro   1:00 PM
  Meredith *   Salem   2:00 PM
  Pfeiffer   Averett   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Mary Baldwin   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  William Peace *   Ferrum   4:00 PM
  Agnes Scott *   Berea   4:30 PM
Sat. 31 William Peace *   Mary Baldwin   TBA
  Wesleyan (Ga.) *   Berea   TBA
  LaGrange *   Covenant   11:00 AM
  Meredith *   Greensboro   12:00 PM
  Agnes Scott *   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Methodist *   Ferrum   12:00 PM
  Huntingdon   Brevard   1:00 PM
  Sweet Briar   Averett   1:30 PM
 
April
Tue. 3 Berea *   Maryville (Tenn.)   TBA
  Brevard   Piedmont   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Agnes Scott   4:00 PM
  Greensboro *   Ferrum   4:00 PM
Wed. 4 Salem *   Greensboro   1:00 PM
  Guilford   William Peace   2:00 PM
  Ferrum *   Mary Baldwin   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   3:00 PM
  Averett *   Meredith   3:00 PM
  Ferrum   Mary Baldwin   4:00 PM
  Covenant   Berry College   5:00 PM
Thu. 5 Meredith   N.C. Central   4:00 PM
  Albany St. (GA)   Wesleyan (Ga.)   4:00 PM
Fri. 6 Shaw   William Peace   2:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Covenant   4:00 PM
Sat. 7 Agnes Scott *   LaGrange   TBA
  Greensboro *   Mary Baldwin   12:00 PM
  Covenant *   Wesleyan (Ga.)   12:00 PM
  William Peace *   Meredith   12:00 PM
  Huntingdon *   Piedmont   12:00 PM
  Methodist *   Salem   1:00 PM
  Berea   Brevard   1:00 PM
  Shawnee St.   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Ferrum *   Averett   2:00 PM
  Pfeiffer   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  William Peace   Meredith   3:00 PM
Sun. 8 Averett   Greensboro   12:00 PM
  LaGrange   Huntingdon   1:00 PM
Tue. 10 Huntingdon   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  LaGrange   Oglethorpe   3:30 PM
  Johnson University Tennessee   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Covenant   Sewanee   5:00 PM
Fri. 13 Meredith   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Sat. 14 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Sun. 15 N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Wesleyan (Ga.)   Albany St. (GA)   2:00 PM
# Exhibition
* Conference
^ Division