2017-18 USA South Men's Tennis

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 8 MU Fall Invitational   Methodist   TBA
Sat. 9 MU Fall Invitational   Methodist   TBA
  Emory-Oxford 3 LaGrange 6 Final
Sun. 10 MU Fall Invitational   Methodist   TBA
Wed. 13 Montreat 4 Pfeiffer 5 Final
Fri. 15 TBA   LaGrange   TBA
  @ Montgomery, AL
  Gadsden State #   Covenant   2:00 PM
Sat. 16 N.C. Wesleyan   UMW Kickoff Classic   9:00 AM
  TBA   LaGrange   10:00 AM
  @ Montgomery, AL
  Christian Bros. 2 Covenant 7 Final
Sun. 17 TBA   LaGrange   TBA
  @ Montgomery, AL
  Maryville (Tenn.) 2 Virginia-Wise 7 Final
Sat. 23 Florence Tournament   Pfeiffer   TBA
  @ Florence, SC
  Johnson C. Smith 7 Brevard 2 Final
  @ Hickory, N.C.
  Brevard 0 Lenoir-Rhyne 9 Final
Sun. 24 Milligan 6 Maryville (Tenn.) 3 Final
  LaGrange 8 Gadsden State 1 Final
Wed. 27 Catawba 7 Pfeiffer 2 Final
Fri. 29 Piedmont   ITA South Regional Championships   TBA
  @ Rome, GA
  Covenant #   ITA Regionals   TBA
  @ Rome, Ga.
  TBA   LaGrange   TBA
  @ Rome, GA
  Methodist   ITA Regionals   TBA
  @ Rome, Ga.
  N.C. Wesleyan   ITA Fall Regionals   9:00 AM
  @ Rome, Ga.
Sat. 30 Piedmont   ITA South Regional Championships   TBA
  @ Rome, GA
  Covenant #   ITA Regionals   TBA
  @ Rome, Ga.
  TBA   LaGrange   TBA
  @ Rome, GA
  Methodist   ITA Regionals   TBA
  @ Rome, Ga.
 
October
Sun. 1 Methodist   ITA Regionals   TBA
  @ Rome, Ga.
  Montreat College 5 Maryville (Tenn.) 4 Final
Sat. 7 Brevard 3 Montreat College 6 Final
Sat. 14 Averett 9 Emory & Henry 0 Final
 
January
Sat. 13 N.C. Wesleyan 1 Elon 8 Final
 
February
Thu. 1 Lynchburg 8 William Peace 1 Final
Sat. 3 Southern Wesleyan 8 Brevard 1 Final
  Methodist #   Mary Washington   4:00 PM
Fri. 9 Birmingham Southern 5 Covenant 4 Final
Sat. 10 Lynchburg 1 Methodist 8 Final
Wed. 14 Belmont Abbey 8 Brevard 1 Final
Fri. 16 Pfeiffer 8 Brevard 1 Final
  Methodist 1 Millsaps 8 Final
  @ Newport News, Va.
Sat. 17 N.C. Wesleyan 1 Sewanee 6 Final
  Belhaven 3 Covenant 6 Final
  Ferrum   Randolph   Postponed
  Pfeiffer   Mars Hill   Cancelled
  N.C. Wesleyan 9 Piedmont 0 Final
  @ Sewanee, Tenn.
  Methodist 0 Chris. Newport 9 Final
  Hanover 3 Covenant 6 Final
Sun. 18 Piedmont 0 Sewanee 9 Final
  Ferrum 0 Lynchburg 9 Final
  at Crosswhite Athletic Club
Mon. 19 Spartanburg Methodist   Brevard   Postponed
Tue. 20 Berry College   Piedmont   3:00 PM
Thu. 22 Chowan   Averett   2:00 PM
Fri. 23 Piedmont *   Huntingdon   3:00 PM
  Covenant *   LaGrange   4:00 PM
  N.C. Wesleyan   Chris. Newport   5:00 PM
Sat. 24 Pfeiffer   Johnson C. Smith   12:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   12:00 PM
  Brevard   Berea   1:00 PM
  Averett   Randolph   1:00 PM
  N.C. Wesleyan   Case Western Reserve   2:00 PM
  @ Newport News, Va.
  Transylvania   LaGrange   3:00 PM
  @ Sewanee, TN
Sun. 25 LaGrange   Sewanee   11:00 AM
  Emory & Henry   Ferrum   12:00 PM
  Pfeiffer   Randolph   1:00 PM
  Averett   Guilford   2:00 PM
  William Peace   Johnson C. Smith   2:00 PM
Wed. 28 William Peace   Greensboro   12:00 PM
  Piedmont   Brevard   2:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   3:00 PM
 
March
Thu. 1 Averett   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Covenant   Oglethorpe   3:30 PM
Fri. 2 Maryville (Tenn.) *   Piedmont   3:00 PM
Sat. 3 Berea *   Covenant   TBA
  Piedmont *   LaGrange   TBA
  N.C. Wesleyan   Emory   11:00 AM
  Brevard   Huntingdon   12:00 PM
  Pfeiffer   Methodist   3:00 PM
Sun. 4 William Peace   Pfeiffer   11:00 AM
  Brevard   LaGrange   1:00 PM
  Berea *   Piedmont   1:00 PM
  Piedmont   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
  Ferrum *   Methodist   1:00 PM
  Guilford   Pfeiffer   2:00 PM
Mon. 5 Roanoke   Piedmont   10:00 AM
Tue. 6 Wilkes   Methodist   10:00 AM
  @ Hilton Head, S.C.
  Pfeiffer   Randolph-Macon   2:00 PM
Wed. 7 Maryville (Tenn.) *   Berea   2:00 PM
  Greensboro *   Averett   2:30 PM
  Pfeiffer   Ferrum   3:00 PM
Thu. 8 Ferrum   Southern Virginia   4:00 PM
Fri. 9 Roanoke   Covenant   12:00 PM
Sat. 10 LaGrange *   Berea   TBA
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   10:00 AM
  Ferrum *   William Peace   12:00 PM
  Covenant   Brevard   1:00 PM
  Methodist *   Averett   1:00 PM
  N.C. Wesleyan   Pfeiffer   2:00 PM
  Ohio Christian   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
Sun. 11 Huntingdon *   Berea   11:00 AM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   11:00 AM
  William Peace   Emory & Henry   1:00 PM
  Averett   Pfeiffer   2:00 PM
Tue. 13 Maryville (Tenn.)   Brevard   2:30 PM
Wed. 14 LaGrange *   Piedmont   TBA
  Methodist *   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  Ferrum *   Greensboro   1:00 PM
  William Peace *   Averett   1:30 PM
Fri. 16 Piedmont *   Berea   TBA
  Johnson College   Greensboro   11:00 AM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   2:30 PM
Sat. 17 Covenant *   Berea   TBA
  Pfeiffer   Shaw   9:30 AM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   11:00 AM
  Averett *   Methodist   1:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Tuskegee   Huntingdon   2:00 PM
  Pfeiffer   William Peace   2:30 PM
  LaGrange   Birmingham Southern   3:00 PM
  LaGrange   Centenary (La.)   5:00 PM
  @ Birmingham-Southern College
Sun. 18 Averett *   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  Greensboro *   Methodist   1:00 PM
  Guilford   Ferrum   2:00 PM
Mon. 19 Oglethorpe   Piedmont   3:30 PM
Tue. 20 Piedmont *   Covenant   3:30 PM
Wed. 21 Averett *   Greensboro   12:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   2:00 PM
  Ferrum   Pfeiffer   2:00 PM
  Johnson C. Smith   Brevard   2:00 PM
  Huntingdon *   LaGrange   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   5:00 PM
Sat. 24 N.C. Wesleyan *   Ferrum   10:00 AM
  Brevard   Covenant   11:00 AM
  Greensboro ^   William Peace   12:00 PM
  Berea *   Huntingdon   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM
  Methodist   Pfeiffer   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Ferrum   4:00 PM
Sun. 25 Berea *   LaGrange   TBA
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   11:00 AM
  Greensboro   Pfeiffer   2:00 PM
  Ferrum   Hampden-Sydney   2:00 PM
Mon. 26 Huntingdon   TBA   TBA
  @ Orlando, Fla.
Tue. 27 Huntingdon   TBA   TBA
  @ Orlando, Fla.
  UC Riverside   Methodist   8:30 AM
  Methodist *   William Peace   12:00 PM
  Averett *   Ferrum   4:30 PM
Wed. 28 Brevard   Maryville (Tenn.)   2:30 PM
  Covenant *   Piedmont   4:00 PM
Fri. 30 Huntingdon *   Covenant   11:00 AM
  Methodist *   Greensboro   1:00 PM
  LaGrange   Brevard   1:00 PM
  Pfeiffer   Averett   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Piedmont   2:00 PM
  Piedmont *   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  William Peace *   Ferrum   4:00 PM
Sat. 31 LaGrange *   Covenant   11:00 AM
  Methodist *   Ferrum   12:00 PM
  Huntingdon   Brevard   1:00 PM
  Pfeiffer   Greensboro   2:00 PM
 
April
Tue. 3 Berea *   Maryville (Tenn.)   TBA
  Brevard   Piedmont   2:00 PM
  Averett *   William Peace   3:00 PM
  Greensboro *   Ferrum   4:00 PM
Wed. 4 N.C. Wesleyan *   Methodist   1:00 PM
  Guilford   William Peace   2:00 PM
  Covenant   Berry College   5:00 PM
Thu. 5 Shenandoah   Ferrum   2:00 PM
Fri. 6 N.C. Wesleyan   Charlotte   9:00 AM
  Shaw   William Peace   2:00 PM
  Huntingdon   Tuskegee   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   4:00 PM
Sat. 7 Huntingdon *   Piedmont   12:00 PM
  Berea   Brevard   1:00 PM
  Shawnee St.   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Ferrum *   Averett   2:00 PM
  Pfeiffer   N.C. Wesleyan   2:00 PM
Sun. 8 William Peace *   Methodist   11:00 AM
  N.C. Wesleyan *   Averett   2:00 PM
Tue. 10 LaGrange   Oglethorpe   3:30 PM
  Johnson University Tennessee   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Covenant   Sewanee   5:00 PM
Wed. 11 Methodist   Guilford   2:00 PM
Fri. 13 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Sat. 14 N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Sun. 15 N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
# Exhibition
* Conference
^ Division