USA South Athletic Conference
2017-18 Statistics

Standings

USAS
    
Overall
 East
   W   
   L   
Pct
   W   
   L   
Pct
N.C. Wesleyan
10
0
1.000
19
4
.826
Averett
7
3
.700
14
6
.700
Methodist
7
3
.700
15
8
.652
William Peace
4
6
.400
6
11
.353
Greensboro
2
8
.200
2
11
.154
Pfeiffer
0
0
.000
14
4
.778
Ferrum
0
10
.000
0
17
.000
 
USAS
    
Overall
 West
   W   
   L   
Pct
   W   
   L   
Pct
Covenant
8
1
.889
15
5
.750
Piedmont
8
2
.800
11
8
.579
LaGrange
7
3
.700
13
7
.650
Maryville
3
6
.333
5
12
.294
Huntingdon
3
7
.300
7
10
.412
Brevard
0
0
.000
6
13
.316
Berea
0
10
.000
0
13
.000
 


 Overall Leaders
 

Singles Leaders

 ALL SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Trey Speight  PUM 
7
0
1.000
Matthew Harvie  CCM 
16
2
.889
Trevor McLemore  LCM 
8
1
.889
Raul Ruiz  PUM 
15
2
.882
Roberto Puig  NCWCM 
21
3
.875
Chris Cox  CCM 
17
3
.850
Tom Mittring  BREM 
15
3
.833
Sebastian Sikh  NCWCM 
17
4
.810
Aditya Iyer  NCWCM 
18
5
.783
Nathan Metzger  PCM 
14
4
.778

 #1 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Matthew Harvie  CCM 
15
1
.938
Sebastian Sikh  NCWCM 
14
2
.875
Tom Mittring  BREM 
15
3
.833
Nathan Metzger  PCM 
14
4
.778
Daniel Silva  MVCM 
11
6
.647
RJ Clement  MUM 
10
7
.588
Dylan Betancourt  WPUM 
10
7
.588
Bjorn Barwinski  PUM 
6
6
.500
Carlos Barragan  GCM 
3
8
.273
Mitchell Corley  LCM 
4
11
.267

 #2 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Chris Cox  CCM 
15
1
.938
Thomas Hubble  PUM 
8
2
.800
Ioannis Brokakis  NCWCM 
11
5
.688
Will Thompson  LCM 
9
5
.643
Daniel Christian  GCM 
6
5
.545
Marcos Escudero  MVCM 
9
8
.529
Coleman Baker  MUM 
7
8
.467
Tim Hengst  BREM 
8
10
.444
Jackson Hill  PCM 
6
8
.429
Felipe Andreazza  AUM 
4
8
.333

 #3 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Alan Valdez  LCM 
11
3
.786
David Weir  PUM 
7
2
.778
Aditya Iyer  NCWCM 
7
3
.700
Douwe Sternfeld  AUM 
8
4
.667
J.D. Telles  NCWCM 
6
3
.667
Adam Self  HCM 
6
4
.600
Logan Hull  CCM 
9
7
.562
Will Christiansen  BREM 
8
8
.500
Kanler Cumbass  PCM 
7
7
.500
Davis Felts  WPUM 
4
9
.308

 #4 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Roberto Puig  NCWCM 
7
1
.875
J.D. Telles  NCWCM 
6
2
.750
John Mitchell Benton  LCM 
8
3
.727
Eduan Louw  PUM 
5
2
.714
Trent Harner  MUM 
8
4
.667
Mark Melchor  HCM 
6
4
.600
Daniel Carter  WPUM 
8
8
.500
Taylor Galloway  CCM 
7
8
.467
Bryan Barnett  PCM 
4
5
.444
Jaume Reig  BREM 
5
11
.312

 #5 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Roberto Puig  NCWCM 
7
0
1.000
Carlos Valdez  LCM 
6
1
.857
Raul Ruiz  PUM 
9
2
.818
Wynn Johnson  MUM 
5
3
.625
David Bumgarner  BREM 
6
9
.400
Andrew Anderson  WPUM 
6
9
.400
Carlos Lora  AUM 
4
7
.364
Ben Marler  HCM 
3
6
.333
Paxton Haggerty  CCM 
3
10
.231
Cole Stinson  MVCM 
2
10
.167

 #6 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Jon Smith  AUM 
7
1
.875
Hayden Wilfong  MUM 
7
2
.778
David Chang  NCWCM 
9
3
.750
Thomas Woodcock  AUM 
4
3
.571
Ben Tonkel  CCM 
7
6
.538
Charlie West  WPUM 
7
8
.467
Ethan Elliott  PUM 
2
5
.286
Trevor Berry  HCM 
2
6
.250
Florian Peyssonneaux  BREM 
2
11
.154
Thomas Wallace  FCM 
1
8
.111

Doubles Leaders

 ALL DOUBLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
David Chang/Sebastian Sikh  NCWCM 
12
0
1.000
Chris Cox/Matthew Harvie  CCM 
19
2
.905
Ioannis Brokakis/Roberto Puig  NCWCM 
16
2
.889
Bjorn Barwinski/David Weir  PUM 
11
2
.846
Thomas Hubble/Raul Ruiz  PUM 
11
3
.786
Aditya Iyer/J.D. Telles  NCWCM 
17
5
.773
Trevor McLemore/John Mitchell Benton  LCM 
12
4
.750
Kayhahn Alikhani/Wynn Johnson  MUM 
11
4
.733
Jackson Hill/Nathan Metzger  PCM 
12
5
.706
Caleb Edde/Will Thompson  LCM 
7
3
.700

 #1 DOUBLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Chris Cox/Matthew Harvie  CCM 
18
1
.947
Ioannis Brokakis/Roberto Puig  NCWCM 
14
1
.933
Thomas Hubble/Raul Ruiz  PUM 
8
1
.889
Jackson Hill/Nathan Metzger  PCM 
12
5
.706
Tim Hengst/Tom Mittring  BREM 
10
6
.625
Marcos Escudero/Daniel Silva  MVCM 
10
7
.588
Felipe Andreazza/Douwe Sternfeld  AUM 
3
4
.429
Mitchell Corley/Alan Valdez  LCM 
7
10
.412
Dylan Betancourt/Patrick Ralph  WPUM 
6
10
.375
Jacob Oehser/Reid Rose  MUM 
5
9
.357

 #2 DOUBLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Bjorn Barwinski/David Weir  PUM 
9
0
1.000
Aditya Iyer/J.D. Telles  NCWCM 
13
5
.722
Caleb Edde/Will Thompson  LCM 
7
3
.700
Taylor Galloway/Logan Hull  CCM 
11
6
.647
Sam Niebanck/Alex Tomlin  PCM 
7
5
.583
Felipe Andreazza/Douwe Sternfeld  AUM 
4
3
.571
Coleman Baker/Trent Harner  MUM 
6
7
.462
Daniel Carter/Davis Felts  WPUM 
7
9
.438
Henry Blanco/Nicolas Yanes  AUM 
3
4
.429
David Bumgarner/Will Christiansen  BREM 
5
8
.385

 #3 DOUBLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
David Chang/Sebastian Sikh  NCWCM 
9
0
1.000
Kayhahn Alikhani/Wynn Johnson  MUM 
7
2
.778
Trevor McLemore/John Mitchell Benton  LCM 
12
4
.750
Bryan Barnett/Andrew Chitty  PCM 
4
3
.571
Mathias Reusch/Thomas Woodcock  AUM 
7
6
.538
Paxton Haggerty/Trey Wood  CCM 
5
5
.500
Andrew Anderson/Charlie West  WPUM 
6
10
.375
Florian Peyssonneaux/Jaume Reig  BREM 
1
11
.083
Evan Day/Sam Slater  BERM 
0
8
.000


 Conference-Only Leaders
 

Singles Leaders

 ALL SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Ioannis Brokakis  NCWCM 
9
0
1.000
Roberto Puig  NCWCM 
9
0
1.000
Aditya Iyer  NCWCM 
8
0
1.000
Carlos Valdez  LCM 
8
0
1.000
Matthew Harvie  CCM 
7
0
1.000
J.D. Telles  NCWCM 
7
0
1.000
David Chang  NCWCM 
7
0
1.000
Chris Cox  CCM 
7
0
1.000
Alan Valdez  LCM 
7
1
.875
Bryan Barnett  PCM 
6
1
.857

 #1 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Matthew Harvie  CCM 
7
0
1.000
Nathan Metzger  PCM 
8
2
.800
RJ Clement  MUM 
5
2
.714
Daniel Silva  MVCM 
5
4
.556
Dylan Betancourt  WPUM 
5
5
.500
Carlos Barragan  GCM 
2
6
.250
Mitchell Corley  LCM 
2
6
.250
Michael Malpartida  BERM 
0
8
.000

 #2 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Chris Cox  CCM 
7
0
1.000
Will Thompson  LCM 
6
2
.750
Daniel Christian  GCM 
4
4
.500
Jackson Hill  PCM 
4
4
.500
Marcos Escudero  MVCM 
3
6
.333
Patrick Ralph  WPUM 
2
7
.222
Dakota Massucco  BERM 
0
8
.000

 #3 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Alan Valdez  LCM 
7
1
.875
Kanler Cumbass  PCM 
5
3
.625
Logan Hull  CCM 
4
3
.571
Davis Felts  WPUM 
3
6
.333
Mateus Coling  MVCM 
1
7
.125
Brandon Mitchell  BERM 
0
7
.000

 #4 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
John Mitchell Benton  LCM 
5
2
.714
Taylor Galloway  CCM 
5
2
.714
Daniel Carter  WPUM 
5
5
.500
Sam Slater  BERM 
1
6
.143

 #5 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Andrew Anderson  WPUM 
4
6
.400
Gabriel Reynosa  GCM 
0
7
.000

 #6 SINGLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Charlie West  WPUM 
5
5
.500
Evan Day  BERM 
0
7
.000

Doubles Leaders

 ALL DOUBLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Ioannis Brokakis/Roberto Puig  NCWCM 
9
0
1.000
Aditya Iyer/J.D. Telles  NCWCM 
9
0
1.000
Chris Cox/Matthew Harvie  CCM 
8
0
1.000
David Chang/Sebastian Sikh  NCWCM 
7
0
1.000
Trevor McLemore/John Mitchell Benton  LCM 
8
2
.800
Jackson Hill/Nathan Metzger  PCM 
7
2
.778
Taylor Galloway/Logan Hull  CCM 
6
2
.750
Marcos Escudero/Daniel Silva  MVCM 
5
4
.556
Mitchell Corley/Alan Valdez  LCM 
4
6
.400
Dylan Betancourt/Patrick Ralph  WPUM 
4
6
.400

 #1 DOUBLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Ioannis Brokakis/Roberto Puig  NCWCM 
8
0
1.000
Chris Cox/Matthew Harvie  CCM 
8
0
1.000
Jackson Hill/Nathan Metzger  PCM 
7
2
.778
Marcos Escudero/Daniel Silva  MVCM 
5
4
.556
Dylan Betancourt/Patrick Ralph  WPUM 
4
6
.400
Mitchell Corley/Alan Valdez  LCM 
4
6
.400
Michael Malpartida/Dakota Massucco  BERM 
0
8
.000

 #2 DOUBLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Taylor Galloway/Logan Hull  CCM 
5
2
.714
Daniel Carter/Davis Felts  WPUM 
4
6
.400

 #3 DOUBLES   
(Min 7 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Trevor McLemore/John Mitchell Benton  LCM 
8
2
.800
Andrew Anderson/Charlie West  WPUM 
4
6
.400